Bu web sitesinde, sizi başkalarından ayırt etmek üzere çerezler kullanılmaktadır.
Bu, size iyi bir kullanıcı deneyimi sunmamıza yardımcı olurken aynı zamanda bize web sitemizi geliştirme olanağı sağlar. Daha fazla bilgi...

Pasion for Automation

Profesyonel, Rekabetçi, Yetkin Hizmet Her proses ihtiyacını sağlayan alternatif ürünler, alternatif çözümler..
home abortion abortion experiences abortion video
amoxicillin amoxicillin amoxicillin
Geri A+    A    A-
Neden Küresel ve Kelebek Vanalar; Gate Vanalara Nazaran Daha Çok Tercih Edilir?

gatevalve

 

Küresel, kelebek ve gate vanalar esasen aynı işlevi yerine getirir. Fakat, yapısal nitelikleri farklıdır.  Küresel vanalar, yatay olarak dönen ve genellikle "döner (rotary)" vanalar olarak adlandırılan bir mil ve küreye sahiptir. Kelebek vanalar da, küresel vanalar ile çok benzer olup gene yatay olarak dönen bir mil ve buna bağlı bir diske (klepeye) sahiptir. Basınç kaybı olmadan açma / kapama kontrolü gerektiren uygulamalar için en uygun yöntemdir.

 

Gate vanalar, akışkanın yolundan dikdörtgen şeklinde bir kapı (veya kama) kaldırarak açılır. Gate ve sit arasındaki sızdırmazlık yüzeyleri düz olduğundan, bu tip vanalar; düz bir akış ve minimum kısıtlama gerektiğinde sıklıkla kullanılırlar.

 

Akış endüstrisindeki izolasyon vanaları, çoğu proses akışı uygulamasında açma/kapama işlevini yerine getirmektedir. Boru / mekanik tasarım mühendisleri uzun yıllar boyunca, bu işlevler için gate ve glob vanaları tercih etmişlerdir. Gene de, hızlı kapatmanın gerekli olduğu durumlarda; küresel vana ve kelebek vana, 90 derece açma/kapama fonksiyonu nedeniyle çok tercih edilen bir seçenek olmuştur. Yıllar geçtikçe; piyasadaki daha modern vana otomasyon çözümleri ile, bu tip vanalar(gate ve glob) artık birincil seçim kaynağı olmaktan çıkmıştır.

 

Günümüz pazarında, birçok avantajlarından dolayı gate ve glob vanalar hızlı bir şekilde küresel ve kelebek vanalar ile değiştirilmektedir. Küresel ve kelebek vanaların çok daha kolay çalıştırılması, 90 derece açık/kapalı fonksiyonu, daha küçük boyutta oluşları nedeni ve böylece daha az yer kaplıyor oluşları ve bu vanaların çok daha düşük bir maliyetle otomatikleştirilebilme kolaylığı onları tercih sebebi yapmaktadır. Bütün bu faktörler gözönünde bulundurulduğunda; küresel ve kelebek vanaların otomasyon kolaylığı, üreticiler ve boru/mekanik dizayn mühendisleri arasında büyük bir popülarite kazanmaktadır. Günümüzde, metal sitli küresel ve kelebek vanalar çok yönlü tasarımlar ile yüksek sıcaklık ve yüksek basınç uygulamaları için bile talep edilir durumdadırlar.

    www.us-kon.com.tr   www.duravis.com