Bu web sitesinde, sizi başkalarından ayırt etmek üzere çerezler kullanılmaktadır.
Bu, size iyi bir kullanıcı deneyimi sunmamıza yardımcı olurken aynı zamanda bize web sitemizi geliştirme olanağı sağlar. Daha fazla bilgi...

Pasion for Automation

Profesyonel, Rekabetçi, Yetkin Hizmet Her proses ihtiyacını sağlayan alternatif ürünler, alternatif çözümler..
home abortion abortion experiences abortion video
amoxicillin amoxicillin amoxicillin
Geri A+    A    A-
Manometre(Basınç Göstergesi) Seçimi

Mekanik basınç göstergeleri, herhangi bir dış enerji ihtiyacına gereksinim duymayıp güvenilir doğruluk limitlerinde basıncı ölçen cihazlardır. Uygun bir basınç göstergesi seçebilmek için; proses ortamı / akışkanı(hattan geçen sıvı veya gaz vb.), ölçüm aralığı, çevre, doğruluk, gösterge büyüklüğü, bağlantı ölçüsü ve bağlantı gereksinimleri gibi kısıtları göz önünde bulundurmak gerekir.

1. Proses Akışkanı
Basınç göstergesinin akışkanla temas eden bölümleri, bourdon borusu ve soket materyalleri, akışkanla uyum göstermelidir. Bourdon borusu genellikle fosforlu bronz, 316 paslanmaz çelik veya monel metalinden imal edilmektedir. Eğer uygunluk yok ise, akışkan ileri derecede viskoz veya kirli ise; diyafram contası / gösterge izolatörü kullanılabilir. Fakat bu eklenti, minimum 0.5% oranında bir hata olasılığı doğurur.

2. Titreşim ve Vuruş
Titreşim ve vuruş, göstergenin ömrünü azaltır. Bu durumlarda, gliserinli veya içten nemlendirilmiş gösterge kullanılmalıdır. Akış dalgası sönümleyici, şok giderici, gösterge koruyucular, diyafram contaları gibi diğer aksesuarlar ise; bourdon borusu / hareketi üzerindeki stresi minimize etmek içindir. Fakat herbirinin ekstra okuma hatasına yol açabileceği göz ardı edilmemelidir.

3. Basınç Gösterge Aralığı/Skala
ASME B40.1-1998 standardı göre normal çalışma basıncı, skalanın 25% ile 75% aralığına sınırlandırılmıştır. Eğer puls çıkışı alınacaksa, maksimum gösterge basıncı, tüm skala aralığının 50% sini geçmemelidir.

4. Çevre
Çevre faktörü; havadaki partiküller, sıcaklık, nem, yoğuşma, suya ve diğer kimyasallara maruz kalma gibi birçok etkeni içerir. Sıcaklık göstergenin, doğruluğunu ve hassasiyetini etkileyebilir. Göstergeler, ısıya dayanıklı veya dayanıksız olarak bulunurlar. Ortam koşulları korozif, yüksek miktarda partikül barındıran veya ıslak olduğunda; bir weatherproof, hava geçirmez şekilde sızdırmazlığı sağlanmış veya sıvı doldurulmuş bir gösterge tercih edilmelidir.

5. Doğruluk
Doğruluk genellikle tüm skala aralığının bir yüzdesi olarak ifade edilir. Örnek olarak aşağıdaki gibi kabul görür:
Test göstergeleri: 0.1% to 0.25%
Kritik Prosesler: 0.5%
Genel Endüstri Prosesleri: 1.0% to 2%
Daha fazla bilgi için, ASME B40.1-1998 veya DIN özelliklerine bakılabilir.

6. Gösterge Büyüklüğü
Gösterge büyüklükleri tipik olarak 1 1/2" ten 16" e kadar olabilmekte fakat genellikle 100mm(4”) ve 150mm (6") kullanılmaktadır. Genel olarak okunabilme gereksinimleri, yer limitleri ve gerekli gösterge doğruluğu/hassasiyeti bu büyüklüğü belirlemede rol oynar.

7. Gösterge Bağlantı Ölçüsü
Göstergeler, BSP, NPT, DIN, JIS & SAE standartlarına göre çok çeşitli bağlantı ölçülerinde üretilir. Genellikle, 3/8" ve 1/2" ölçülerinde üretilmektedir. 

8. Bağlantı Gereksinimleri
Genellikle;
Direkt Gövde Bağlantı – Alçak Bağlantı
Duvar/Yüzey Bağlantı - Alçak Bağlantı
Panel Yüzey Bağlantı – Arka Bağlantı
Panel Deliği U-Klamp Sıvaaltı - Arka Bağlantı
Panel Deliği Ön Flanş Sıvaaltı - Arka Bağlantı