Bu web sitesinde, sizi başkalarından ayırt etmek üzere çerezler kullanılmaktadır.
Bu, size iyi bir kullanıcı deneyimi sunmamıza yardımcı olurken aynı zamanda bize web sitemizi geliştirme olanağı sağlar. Daha fazla bilgi...

Pasion for Automation

Profesyonel, Rekabetçi, Yetkin Hizmet Her proses ihtiyacını sağlayan alternatif ürünler, alternatif çözümler..
home abortion abortion experiences abortion video
amoxicillin amoxicillin amoxicillin
Geri A+    A    A-
IP Rating nedir ve nasıl derecelendirilir? (Ingress Protection Rating)

IP Koruma Derecesi (Ingress Protection Rating) (Bazen de Uluslararası Koruma Değerlendirmesi olarak da anılır), mekanik veya elektrikli cihazların suya, toza veya dış darbelere karşı dayanıklılığını ölçmek için kullanılan derecelerdir. Bu dereceler Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC) tarafından yayınlanmıştır. Bu kodların bir diğer yayınlanma amacı ise pazarlanan ürün hakkında daha ayrıntılı bilgi vermeyi amaçlamaktır.

IP koruma sınıfı genelde 2 bazen ise 3 rakamdan oluşabilmektedir. İlk rakam katı cisimlere ve malzemelere karşı olan dayanıklılığı, ikinci rakam sıvılara karşı olan dayanıklılığı ( Su ), üçüncü rakam ise mekanik etkilere karşı olan dayanıklılık derecesini belirtir.

Örneğin IP65 sınıfı bir solenoid valf; ilk hanesindeki “6” rakamıyla toz geçirmez olarak nitelendirilirken; ikinci hanesindeki “5” rakamıyla fışkıran suya karşı dayanıma olanak verir. Örneğin valf sürekli suya batmalara maruz kalıyorsa o halde IP68 sınıfı bir valf seçmek uygun olacaktır.