Bu web sitesinde, sizi başkalarından ayırt etmek üzere çerezler kullanılmaktadır.
Bu, size iyi bir kullanıcı deneyimi sunmamıza yardımcı olurken aynı zamanda bize web sitemizi geliştirme olanağı sağlar. Daha fazla bilgi...

Pasion for Automation

Profesyonel, Rekabetçi, Yetkin Hizmet Her proses ihtiyacını sağlayan alternatif ürünler, alternatif çözümler..
home abortion abortion experiences abortion video
amoxicillin amoxicillin amoxicillin
Geri A+    A    A-
Delikli/Vented Küresel Vana Nedir? Krojenik ve Yüksek Basınçlı Hava Hatlarında Kullanımı…


Birçok küresel vana, bir kürenin iki yönlü döndürülmesiyle sıvı veya gaz akışkanların bir orifisten geçerek, prosesin kısılması/kapatılması veya açılması prensibiyle çalışır. Bu genellikle içinde tek bir yarık olan bir küre ile gerçekleştirilir. Fakat delikli/ventli vanalarda(vented ball valve) iki delik sözkonusudur.

İkinci delik, geçiş yolundan oldukça küçük boyutta olup, tamamıyla farklı bir amaca hizmet etmektedir. Bu delik sistem girişi/akışkan giriş tarafında yer almaktadır. Burda bir delik olmasına rağmen, akışkanın normal geçiş yolu olan diğer tarafa geçmesine izin vermez. Akışkan delik içinden kürenin içinde ve vananın uzun boynu boyunca hapsolur. Böylelikle vana kapalı pozisyondayken; içeride akışkan ısınarak küreye zarar vermesi engellenir. 

Bu durum sadece küreyi belli bir hasara karşı korumakla kalmayıp, aynı zamanda aşırı basınç altında vananın patlamasını engellemektedir. İşte bu sebeple vented küresel vanalar özellikle sıvı oksijen ve nitrojen akışkanlar gibi krojenik uygulamalar için şiddetle önerilmektedir. Bu küresel vana bu yönüyle bir güvenlik özelliği de göstermektedir.

Delikli/Vented küresel vanalar gerçekte çok yaygın bir kullanım alanına sahiptir ve çok çeşitli uygulamalarda kullanılırlar. Güvenlik amaçlı olarak; otomatik kapamalı (failsafe) yüksek basınçlı hava hatlarında tercih edilirler. Ve soğutma hatları ve uygulamaları gibi düşük sıcaklıktaki akışkanların kontrolünde yaygın olarak uygulama alanı bulurlar.