Bu web sitesinde, sizi başkalarından ayırt etmek üzere çerezler kullanılmaktadır.
Bu, size iyi bir kullanıcı deneyimi sunmamıza yardımcı olurken aynı zamanda bize web sitemizi geliştirme olanağı sağlar. Daha fazla bilgi...

Pasion for Automation

Profesyonel, Rekabetçi, Yetkin Hizmet Her proses ihtiyacını sağlayan alternatif ürünler, alternatif çözümler..
home abortion abortion experiences abortion video
amoxicillin amoxicillin amoxicillin
Geri A+    A    A-
DURAVIS Solenoid Valfler İçin Gerekli Akım Kaynağını/Trafoyu Nasıl Belirlerim?
Bazen bir, bazen birden fazla solenoid valf montajı yapıldığında bu valflerin besleme kaynağının ve kapasitesinin belirlenmesi önemlidir. Aksi takdirde proses güvenirliğini yitirecek ve istenmeyen arızalar ve maliyetlerle karşılaşılacaktır.

DURAVIS solenoid valflerin EVA10 serisi standart bobinleri AC ve DC voltajlar olmak üzere iki tip gerilimde üretilmektedir. 12/24/48/110 veya 230 VAC veya DC olarak üretilen bu bobinler, istek üzerine uygulamaya özel voltajlarda da sunulabilmektedir.


DC Voltajlarda Akım Değeri Hesaplama:

Elimizde; 12VDC gerilimli bir DURAVIS solenoid valf olduğunu varsayalım. DC voltajlarda, güç formülünden de hesaplanabileceği gibi ohm kanundan da akım değeri bulunabilir.

V (voltaj)= I (akım) x R (direnç/ohm)

Voltajımız 12 olduğuna göre, ohm yani direnç değerini bulmamız gereklidir. Her bobinin direnç değeri; üretim esnasındaki proses değişkenliklerine minimal sapmalar gösterebilir. Bu değişkenler; bakır telin kalitesi, sarım kalitesi, lehimleme kalitesi gibi faktörlerdir. Ohm değerini bir ohmmetre veya bir multimetre yardımıyla okuyabiliriz. Birden fazla okuma yapılacaksa ağırlıklı ortalaması alınabilir. 12VDC DURAVIS bobin için, multimetre de okuduğumuz değer 7,5 Ω dur.

Dolayısıyla;

V (voltaj)= I (akım) x R (direnç/ohm)
12 = I (akım) x 7,5
I (akım) = 1,6 amper

Fakat akışkan basıncı, sıcaklık gibi proses karakteristikleri solenoidi dolayısıyla bobini zorlayabilecek ve bobin daha fazla akım çekme eğilimine girebilecektir. Bu sebeple, bulduğumuz amper değerini bir emniyet katsayısıyla çarparız. Bu oran genellikle +%25…%30 dur.

Sonuç olarak;

1,6 x 1,3 = 2,08 amper lik bir kaynak, 1 adet 12VDC DURAVIS solenoid valf için işimizi çözecektir.AC Voltajlarda Akım Değeri Hesaplama:

AC voltajlar sözkonusu olduğunda ise, güç formülünün kullanımını daha yararlı buluruz.

W / V = I

DURAVIS EVA10 serisi standart bobinler AC voltajlarda 18VA(voltamper) ve 25VA(voltamper) olarak üretilmektedir. Elimizde; 230VAC 18VA bir bobin olduğunu varsayalım;

Ohalde;

W / V = I

18 / 230 = 0,078 amper 

Fakat gene AV voltajlarda da; akışkan basıncı, sıcaklık gibi proses karakteristikleri solenoidi dolayısıyla bobini zorlayabilecek ve bobin daha fazla akım çekme eğilimine girebilecektir. Bu sebeple, bulduğumuz amper değerini bir emniyet katsayısıyla çarparız. Bu oran genellikle +%25…%30 dur.

Sonuç olarak;

0,078 x 1,3 = 0,1 amper lik bir kaynak, 1 adet 230VAC 18VA DURAVIS solenoid valf için işimizi çözecektir.


Not: Akım hesaplamaları kabaca fikir vermek amacıyla verilmiştir. Sisteminizde doğabilecek herhangi bir sorundan USKON Akışkan Kontrol Sistemleri sorumlu değildir.